|
Egy nap Egerben…
Bea 2006.05.26. 22:03
Eger utcáin sétálva az embernek olyan érzése támadhat, mintha évszázadokat repült volna vissza az időben. Pontosítva a törökkel való viaskodás időszakát érdemes kiemelni.
A törökök körülbelül 500 évvel ezelőtt Magyarországon élősködtek. Ennek nyomai soron követhető az Északi-középhegységben elhelyezkedő Eger városában.
A város, Magyarország egyik leglátogatottabb helyei közé, tartozik. Ez szerencsére vagy sajnos részben a törököknek köszönhető, de nagy részben az óriási egyéniséggel bíró hőseinknek. Itt kell megemlítenem Dobó Istvánt, mint az egri vár védelmét szolgáló sereg vezetőjét és persze mindazokat, akik részt vettek Eger épségben maradásáért.
Ebből a mondatomból következően, tehát Eger fénypontja az egri vár, ahol nem csak magát a várat, hanem mindazoknak a nevét, akik hősi halált haltak és Dobó István sírját is megtalálhatjuk. Ezt, a hősöknek kiállatott külön kis teremben, tekinthetjük meg, ahol még különböző, a korokat nagyított formában ábrázoló emberi szobrokat tekinthetünk meg. A hősök láttán felmerülhet az a kérdés, vajon hogyan sikerült megvédeni ezt a hatalmas erődítményt?
A Harc eszközeiket a városközpont felé néző bástyában állították ki, és ott csodálhatja meg a nagyközönség. Azonban az ágyukat és Dobó István által feltalált híres tüzes kereket a föld alatti „titkos” menekülő járatokban csodálhatjuk meg. Ha valaki ezek után sem ért be ennyi érdekességgel, akkor megtekintheti, a Panoptikumban elhelyezett viasz bábukat, amelyek Gárdonyi Géza az Egri csillagok című regényéből megformázott szereplőket formázzák meg. Végül, ha mindezek után sem fáradtunk el igazán fizikailag, látogassuk meg a vártól pár száz méterre tornyosuló Minaretet. A faragott homokkőből épült és 14 szöglet alaprajzú torony 40 méter magas. A tetejére való felmászás csak épp, klausztrofóbiától mentes emberek számára ajánlott. Miért? Látogassd meg és megtapasztalod.
Egy olyan embert kérdezvén, aki nem járt még Egerben arra a kérdésre, hogy miért, vonzza a turistákat Eger, valószínű úgy felelne, az egri vár miatt. Mindez nem így van. A város maga egy látványosság, az utókor épületeivel és persze számos megtekintést kívánó látványosság lelhető fel. Ide sorolhatjuk, a Marcipán Múzeumot, mely az édes szájúaknak nyújt finomabbnál-finomabb látványt, de meg kell említeni a Csillagászati Múzeumot, ahol egy speciális távcsővel tekinthetünk le a városra, ennek a neve Camera Obscura. A sorból nem hagyhatjuk ki a térséget körül vevő hegyeket sem, mert ezek megmászása újabb élményt és izomlázat okoz.
A város körbe cirkálása után, érdemes a napot pihenés képen egy finom, híres egri bor társaságában zárni.
| |